GDAL/OGR Kütüphanesinin Windows Ortamında Derlenmesi

Öncelikle GDAL/OGR kütüphanesini (http://www.gdal.org) bilmeyenler için fazla detaya girmeden kısaca tanıtayım zira özellikleri bu yazıya sığmayacak kadar çok fazla. Şuan için popüler pek çok CBS yazılımı (ArcGIS, QGIS, FME, Erdas, GeoServer…) bu kütüphaneyi kullanmaktadır (SoftwareUsingGdal). GDAL/OGR kütüphanesi vektör ve raster olmak üzere toplamda 200 ‘den fazla format dönüşümü yapılabiliyor. Ve çeşitli analizleri de gerçekleştirilebiliyor. Desteklenen raster formatlar, vektör formatlar.

Bu yazıda GDAL/OGR kütüphanesinin son kararlı sürümü olan 1.10.1. ‘i Windows ortamında derlenmesine değineceğim. Hazır olarak derlenmiş versiyonlarına http://www.gisinternals.com/sdk/ adresinden ulaşabilirsiniz. Hangisini indireceğinize dair açıklama aşağıda verilmiştir.

gdal

1 nolu terim kodun derlendiği Microsoft Visual Studio versiyonunu gösteriyor. Burada 2010 versiyonu kullanılmış (MSVC2010).

2 nolu terim 32 bitlik işletim sistemleri ile uyumlu olduğunu belirtmekte (Win32).

3 nolu terim ise kararlı (bugsuz) kod olduğunu söylüyor.

4 nolu terim 1 nolu terimin aynısı aslında. Microsoft Visual Studio nun 2010 versiyonu 1600 kodu ile tanımlanmaktadır. Mesela 2012 versiyonu ise 1700 kodu ile temsil edilir.

5 nolu terim ise GDAL kütüphanesinin versiyonunu gösterir.

Bu kadar açıklamadan sonra kendi GDAL kütüphanemizi derlemeye geçelim isterseniz.

1. Gerekenler

Bu yazıda temel GDAL/OGR kütüphanesi derlenecektir. Dolayısıyla ek kütüphaneler kullanılmayacaktır.

2. Dosyaların Düzenlenmesi

GDAL/OGRkütüphanesini indirmek için TortoiseSVN ‘yi kullanabilirsiniz. TortoiseSVN yi kullanarak yukarıda verilen linkten Tags klasörü içerisindeki 1.10 klasörü içeriği indirilir. Peki neden Tags klasörü diye soranlar olabilir, hemen açıklayayım. Subversiyon (SVN) jargonunda Tags klasörü duraylı kodları barındırır. Trunk ise üzerinde geliştirmelerin yapıldığı en yeni kodların bulunduğu klasördür. Branches ise son  halini alan Trunktaki kodun aktarıldığı klasördür. Eğer bug bulunursa Branches kalsöründe düzenlenir ve son halini aldığı düşünülürse Tags klasörüne aktarılır.

İndirdiğimiz kodu  temel sürücülerden birine basit bir isimle kopyalayalım. Mesela C:\gdalSVN olabilir. Aşağıda klasörün son hali gösterilmiştir.

klasor

Bu işlemin ardından gdal klasörüne girip nmake.opt dosyası Not Defteri ile açılır. Bu dosya derleme için düzenlenmesi gereken bilgileri içerir. İlk önce kullandığımız Microsoft Visual Studio versiyonunu belirtiyoruz. Bu yazıda 2012 versiyonu kullanıldığı için kırmızı ile gösterilen yer MSVC_VER değeri 1700 olarak değiştirilir.

1

Ardından derleme işlemi sonrası oluşturulan uygulamaların (.exe) kopyalanacağı klasörü belirlememiz gerekiyor. Basit  isimli bir klasör oluşturmanız sizin için kolaylık olacaktır. Bunun için C:\gdalUygulama klasörünü oluşturdum. Ve nmake.opt dosyasında 54. satırda bunu belirtiyorum.

2

Ve oluşturacağınız klasörün içine bin, gdalplugins, lib, inlude, data, html adında klasörler oluşturun (ne olur ne olmaz!). Buraya kadar yapılan işlemler temel GDAL/OGR kütüphanesinin derlenmesi için yeterli olacaktır (ek formatları etkinleştirmek için diğer değişkenleri düzenlemeniz gerekir). Bu işlemlerin ardından dosyanızı kaydedip kapatabilirsiniz.

3. Derleme

Başlat > Tüm Programlar >  Microsoft Visual Studio 2012 > Visual Studio Tools >  VS2012 x86 Native Tools Command Prompt açılır (32 bit için). Ardından cd c:\gdalSVN\gdal komutuyla kodun bulunduğu klasöre geçilir. Ve nmake /f makefile.vc komutu girilip derleme işlemi gerçekleştirilir. Derleme 5-10 dk. sürecektir. Buraya kadar her şeyi doğru olarak yaptıysanız derleme esnasında hata almamanız gerekiyor.

3

Derleme işleminin ardından nmake /f makefile.vc install komutu girilerek uygulama (.exe) dosyaları üretilir. İşlem tamamlandıktan yepyeni, taze, dumanı üstünde! uygulama dosyalarını c:\gdalUygulama\bin klasörü içinde bulabilirsiniz. Yüklenen sürücülerini listelemek için komut satırından c:\gdalUygulama\bin klasörüne geçerek:

OGR için : ogrinfo ––formats

GDAL için: gdalinfo  ––formats

komutlarını girebilirsiniz.

 

Yayınlamış olduğum yazıları kaynak belirtmek kaydıyla paylaşabilirsiniz.

 

Advertisements

3 comments on “GDAL/OGR Kütüphanesinin Windows Ortamında Derlenmesi

 1. Merhaba
  Gdal kullanarak Shape dosyası üzerinde queries yapmak istiyorum.
  Örneğin, 43.36 – 1.77 (lat, lon) noktasında 5 km çapında bulunan binaları getir.
  Ama bunu da hızlı yapmasına ihtiyaç var.
  Bunun için de index oluşturmak gerekecek.
  Önerinin var mı
  Teşekkürler 🙂

  • Merhabalar, büyük boyuttaki coğrafi veriler için indeksleme hız açısından elzemdir. SHP formatı ile indeksleme yapabilirsin (.shx dosyası) ama nesne sayısı 100bin – milyon sayısında civarında ise veritabanı ortamında çalışmanı tavsiye ederim. Benzer konu gis.stackexchange.com/questions/10033/python-efficiency-need-suggestions-about-how-to-use-ogr-and-shapely-in-more-e adresinde tartışılmış, göz atmaya değer.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s