GeoServer ‘in Apache Tomcat Üzerine Deploy Edilmesi

Günümüzde coğrafi verilerin ağ üzerinden sunulmasına yönelik ücretli ve ücretsiz olmak üzere pek çok yazılım bulunmaktadır. Geoserver ‘da bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.  Java ile geliştirilmekte olan GeoServer ücretsiz olmasının yanı sıra OGC tarafından öngörülen CITE (Compliance and Interoperability Testing Initiative) testlerinden geçmiş durumdadır (WMS, WFS, WCS). Bunun yanından diğer harita sunucularından (MapServer, QGIS Server, FeatureServer) en önemli farkı ise kullanıcı arayüzüne sahip olmasıdır. Böylece yapılandırma işlemleri oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Windows ortamında GeoServer  kurulumu için Windows Installer paketi yeterli olmaktadır.  GeoServer bir Java servlet olmasından dolayı çalıştırabilmek için bir Java servlet container ‘a ihtiyaç duyulur. Windows Installer paketinde ise servlet container olarak Jetty bulunmaktadır. Jetty ufak çapta projeler veya test ortamı için yeterli iken Tomcat büyük projeler için tercih edilmektedir. Bu yazıda GeoServer ‘in Apache Tomcat üzerine deploy (kurulum diyebiliriz) edilmesinden bahsedeceğim.

Gerekenler

Java Runtime Environment (JRE) 

Apache Tomcat 

GeoServer Web Archive (WAR) 

Kurulum

Öncelikle sistemimizi JRE ‘yi kurmakla başlıyoruz. İsteyen kullanıcılar JDK ‘yı tercih edebilir fakat hem Tomcat hem de GeoServer için JRE yeterli olacaktır. JRE kurulduktan sonra Tomcat ‘in kurulumuna geçebiliriz. Yazıda Apache Tomcat 7 sürümünü tercih ettim. Bu esnada kullanıma sunulan 8.0.0-RC5 sürümünü tavsiye etmiyorum çünkü GeoServer kurulumunda hata ile karşılaştım.

Tomcat kurulumu için 32-bit/64-bit Windows Service Installer paketini kullanabilirisiniz. Bu paket ile bildiğimiz Next-Next şeklinde kurulum yapılabiliyor.

Kurulum başladıktan sonra gerekli lisanslarla ilgili yerler geçilerek yapılandırma kısmına gelinir. Burada kurulacak bileşenler (components) içinden Examples hariç hepsini seçin.

Bir sonraki pencerede sunucumuza ait önemli ayarları yapacağız.  Burada HTTP Connector Port: 8080 olarak gelmektedir. Ben bunu sadece 80 olarak değiştirdim. Ayrıca sunucunun kontrolünü sağlayacağımız UserName için admin ; Password için 123 değerlerinin belirledim. 

Yukarıda bahsedilen ayarlamaları yaptıktan sonraki adımda ise önceden kurduğumuz JRE ‘nin yerini Tomcat ‘e gösteriyoruz. Normalde otomatik olarak kendi bulması gerekir fakat bulmuyorsa elle gösterebilirsiniz. Bu geçici çözümdür, benim tavsiyem Sistem Değişkenleri içinde JAVA_HOME değişkenini elle girip ileride bu gibi sorunlarla muhatap olmamak. Bu işlemlerin ardından Tomcat kurulumu tamamlanacaktır.

Apache Tomcat ‘in kurulmasının ardından sıra GeoServer ‘i deploy etmeye geldi. Öncelikle indirdiğiniz GeoServer WAR dosyası ZIP  ‘lidir dolayısıyla ZIP ‘ten çıkarmamız gerekiyor ardından kuruluma geçebiliriz. Bu aşamada iki farklı yöntemi kullanabiliriz:

1). Apache Tomcat Uygulama Yöneticisini Kullanarak Kurulum:

Herhangi bir internet tarayıcısını açıp 127.0.0.1 adresine giriyoruz. Açılan sayfada soldan  butonuna tıklayıp kurulumda belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıyoruz. Burada Deploy kısmına gelip WAR file to deploy bölümünden GeoServer ‘a ait WAR dosyasını seçip yüklüyoruz. Fakat burada hata mesajı almanız gerekir:

HTTP Status 500 – org.apache.tomcat.util.http.fileupload.FileUploadBase$SizeLimitExceededException: the request was rejected because its size (52943593) exceeds the configured maximum (52428800)

Bunun sebebi Tomcat yüklenecek WAR dosyası için en fazla 52428800 byte limitini şart koşmaktadır. Yüklemeye çalıştığımız WAR dosyası bu limiti aştığı için hata mesajı aldık. Bunu aşmak için Tomcat ‘in kurulu olduğu klasörde /webapps/manager/WEB-INF/web.xml dosyasını not defteri ile açıp

<multipart-config>

<!– 50MB max –>

<max-file-size>52428800</max-file-size>

<max-request-size>52428800</max-request-size>

<file-size-threshold>0</file-size-threshold>

</multipart-config>

ifadelerinini geçtiği yerdeki max-file-size ve max-request-size değerlerini artırabilirsiniz. Değişikliğin aktif olması için sunucuyu yeniden başlatmamız gereklidir. Ardından tekrar giriş yapıp Deploy kısmından WAR dosyasını yükleyebiliriz. Dosya karşı tarafa yüklendikten sonra sayfa yenilenecektir ve Application kısmında geoserver görüntülenecektir. GeoServer ‘ a ulaşmak için http://127.0.0.1/geoserver adresine girilir.

2) Manuel Kurulum:

ZIP ten çıkardığımız WAR uzantılı dosyayı WinRAR kullanarak açıyoruz. İçerisindekileri geoserver adında oluşturacağımız klasöre çıkartıyoruz. Bu klasörü de {tomcat kurulum klasörü}\webapps içerisine kopyaladıktan sonra sunucuyu yeniden başlatıyoruz. İlk yönteme göre oldukça basit. GeoServer ‘e ulaşmak için tarayıcıdan http://127.0.0.1/geoserver adresine girmemiz yeterlidir (Not: ekran görüntülerin farklı ip adresi olmasının sebebi kurulumu kendi bilgisayarıma yapmamış olmamdır).

Yayınlamış olduğum yazıları kaynak belirtmek kaydıyla paylaşabilirsiniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s