GeoServer ArcAdmin Kurulumu ve Uygulamalar

Hem ArcGIS hem de GeoServer ile çalışan birisiyim. Verilerin birinden diğerine aktarımı ve servis edilmesi bazen zahmetli olabiliyor.  GeoServer Rest API ‘yi keşfettikten sonra her iki yazılımı da birbirine bağlayacak bir araç kutusu geliştirmeye başladım. GeoServer ArcAdmin araç kutusu bu şekilde ortaya çıktı. ArcGIS ortamı ile GeoServer haritası sunucusu arasında entegrasyon sağlanarak verilerin paylaşımı ve servis edilmesi oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Tamamen açık kaynaklı olmasından dolayı ücretsiz olarak dağıtılabilir. Detaylı bilgiyi https://cbsuygulama.wordpress.com/geoserver-arcadmin/ adresinden alabilirsiniz. Bu yazıda ArcGIS 10.x için GeoServer ArcAdmin araç kutusunun kurulumuna ve örnek uygulamalara değineceğim.

Kurulum

ArcGIS ortamında yeni bir araç kutusu (Toolbox) kurulumu standart adımlarla gerçekleştirilir. Zaman içersinde yayınlayacağım GeoServer ArcAdmin sürümlerinin kurulumunda da herhangi bir değişiklik olmayacaktır.  Dolayısıyla bu yazı kurulum işlemleri için ileriye dönük olarak kapsayıcıdır.

Önceliklehttps://cbsuygulama.wordpress.com/geoserver-arcadmin/adresinden GeoServer ArcAdmin araç kutusunu indiriyoruz. İndirdiğiniz ZIP dosyasının içeriğini C:\GeoServer ArcAdmin klasörüne çıkartın. Dosyalar aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi olmalıdır. Aksi halde araç kutusu çalışmayacaktır.

Daha sonra ArcGIS (ArcMap, ArcScene veya ArcGlobe olabilir) ortamında ArcToolbox penceresi açılır.

Açılan pencerede boş bir alana sağ tıklayarak açılan menüden Add Toolbox seçeneğine tıklayınız.

Karşınıza gelen dosya seçim penceresinde indirdiğimiz .TBX uzantılı araç kutusu seçilir.

Bu adımların ardından GeoServer ArcAdmin araç kutusu ArcToolbox içerisine eklenecektir.

Yalnız burada dikkat etmeniz gereken nokta: her ArcMap ‘i açtığınızda bu işlemleri tekrarlamanız gerekecektir. Çünkü GeoServer ArcAdmin araç kutusu kalıcı olarak eklenmemiştir. Eğer yapmış olduğunuz bu işlemleri kalıcı olmasını isterseniz ArcToolbox penceresi açıkken boş bir alanda sağ tıklayıp Save Settings > To Default seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Uygulamalar

1-Yeni Bir Workspace Oluşturma

Kurulum gerçekleştikten sonra GeoServer ArcAdmin araç kutusu içerisinden Yeni Workspace Oluştur aracı açılır. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.

Pencerede dört farklı girdi satırı mevcuttur. Bunlar sırasıyla GeoServer Rest Servislerine ulaşılabilecek olan URL, oluşturulacak yeni workspace adı, kullanıcı adı ve şifredir. İlk girdi olan Rest URL ‘yi kendi sisteminizi dikkate alarak değiştirdikten sonra  OK diyerek araç çalıştırılır. İşlem sonucunda oluşturulan yeni oluşan workspace ‘yi http://localhost:8080/geoserver/rest/workspaces adresini ziyaret ederek görebilirsiniz.

2-Workspace Silme

GeoServer üzerinde varolan bir workspace ‘yi silmek için GeoServer ArcAdmin araçları içerisinden Workspace Sil aracı açılır.

Karşınıza gelen penceredeki girdi satırları doldurulur. Bunlar içerisinden Workspace Adı satırında silinecek workspace ‘nin adı girilmelidir.

3-GeoServer ‘a Vektör Verilerin Yüklenmesi

ArcGIS ortamındaki vektör verileri GeoServer üzerinden sunabilmek için öncelikle verinizi GeoServer ‘in desteklediği formatlara dönüştürüp ardından FTP veya Uzak Masaüstü bağlantısı ile sunucuya aktarmanız gerekir . Ardından GeoServer yönetim panelinden giriş yaparak aktardığınızı veriyi seçerek servis edebilirsiniz. Fakat Vektör Veri Yükle aracını kullanarak bu işlemi tek bir adımda gerçekleştirmeniz mümkün hale geliyor. Bu araç kullanılarak ArcGIS ortamı tarafından desteklenen her türlü vektör (SHP, FGDB, PGDB vs.) veriyi doğrudan GeoServer ‘a yüklenebilirsiniz. Aşağıda bu araca ait ekran görüntüsü verilmiştir.

İlk satırda kullanıcı GeoServer ‘ a yükleyeceği katmanı seçmektedir. GeoServer yapısı itibariyle servis edilecek her türlü veriyi belirli bir workspace ile ilişkilendirmektedir. Araca ait girdi seçeneklerine baktığımıza Workspace değişkeni ile veririnin ilişkilendirileceği workspace tanımlanmaktadır.

GeoServer ‘a vektör verileri yüklemek için Sıkıştırılmış Katman Yükle aracını ‘da kullanabilirisiniz. Bu araç ZIP olarak arşivlenmiş Shapefile formatındaki verilerin yüklenmesi için geliştirilmiştir. Dikkat edilmesi gereken nokta: Shapefile dosyaları direkt olarak ZIP içerisinde olmalıdır herhangi bir klasör içersinde olmamalıdır. Aksi halde GeoServer tarafından geçerli kabul edilmez. Aşağıda bu araca ait ekran görüntüsü verilmiştir.

4-GeoServer ‘a Raster Verilerin Yüklenmesi

Raster Veri Yükle aracını kullanarak ArcGIS tarafından desteklenen her türlü veri doğrudan GeoServer ‘a yükleyebilirsiniz. Raster verileriniz TIFF formatına dönüştürülerek karşı tarafa gönderilir. Dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta ise kullanmış olduğunuz GeoServer sürümüne ait Rest API ‘nin TIFF dosyaların için desteğinin bulunmasıdır. Aksi halde hata mesajı alırsınız. Aşağıda bu araca ait ekran görüntüsü bulunmaktadır.

5-Datastore Silme

GeoServer üzerinde vektör veriler Datastore adı altında saklanmaktadır. Bunlar da belirli bir Workspace ile ilişkilidir. GeoServer ‘da sunduğumuz vektör verileri silmek istersek bağlı bulunduğu Workspace altındaki Datastore ‘u silmemiz gerekir. Bu işlemin gerçekleştirmek için Datastore Sil aracını kullanabilirsiniz. Aşağıda bu araca ait ekran görüntüsü verilmiştir.

6-Coveragestore Silme

GeoServer üzerinde vektör veriler Datastore olarak  saklanırken, raster veriler de Coveragestore olarak saklanmaktadır. Ve belirli bir Workpsace ile ilişkilendirilirler. Geoserver üzerinde servis edilen raster verileri silmek için Coveragestore Sil aracını kullanabilirsiniz. Aşağıda bu araca ait ekran görüntüsü verilmiştir.

 

Yayınlamış olduğum yazıları kaynak belirtmek kaydıyla paylaşabilirsiniz.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s