OGR FileGDB Sürücüsünün Kurulumu (QGIS)

FileGDB (File Geodatabase), ESRI tarafından geliştirilen ArcGIS yazılımlarına yönelik bir coğrafi veri formatıdır. Hem raster hem de vektörel verileri depolamada kullanılır. Bunun yanında coğrafi veritabanı şemaların oluşturulması, indeksleme işlemleri, veri sıkıştırma gibi kapsamlı işlemleri destekler. ESRI ‘nin diğer bir formatı olan Personal GDB, MS Access tabanlı olmasından dolayı 2GB boyut sınırı vardır dolayısıyla bu durum büyük boyut raster veriler için dezavantaj oluşturuyordu. Fakat FileGDB dosya tabanlı olup (.gdb uzantılı klasörler) bildiğim kadarıyla boyut sınırı da bulunmamaktadır.

ESRI, FileGDB ‘ye ait API ‘yi yayınlandıktan sonra geliştiriciler tarafından OGR/GDAL kütüphanesi için bu veri formatını okuyup/yazabilen bir sürücü geliştirilmiştir. Fakat ESRI kaynak kodu açmamıştır dolayısıyla işlemlerinizi ancak ESRI tarafından izin verildiği ölçüde gerçekleştirebilirisiniz. Bu durum yazılımcılar arasında “blackbox” yani kara kutu olarak adlandırılmaktadır. Örneğin şuan için sadece vektör verilere yönelik işlemleri gerçekleştirebilir ve sadece ArcGIS 10 tarafından oluşturulan FileGDB ‘ler desteklenmektedir. Ayrıca bazı geliştiriciler tarafından tersine mühendislik (reverse engineering) teknikleri ile çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu sayede ilerleyen zamanlarda daha gelişmiş araçlar tanışabiliriz. Bu yazıda sizlere QGIS ortamında FileGDB formatında ki verilere ulaşmanızı sağlayan OGR sürücüsünün kurulumunu anlatacağım.

 

Kurulum

QGIS, raster veya vektör olsun coğrafi verileri okuyup yazmak için OGR/GDAL kütüphanesini kullanır dolayısıyla sisteminizdeki OGR/GDAL kütüphanesi hangi formatları destekliyorsa QGIS ile yalnızca o formattaki verilere ulaşmanız mümkündür. Standart QGIS kurulumunda OGR FileGDB sürücüsü yüklü olarak gelmez bu nedenle bu formattaki verilere ulaşmak için ek kurulum yapmanız gerekiyor.

QGIS kurulumunu gerçekleştirdikten sonra Başlat > Programlar > QGIS xx >OSGeo4W yolunu izleyerek komut satırını açın. Burada setup komutunu girerek  OSGeo4W kurulum ekranını açın. Karşınıza gelen ekranda Advanced Setup seçeneğini işaretleyerek İleri-İleri diyerek ilerleyin ve kurulacak paketlerin listelendiği ekrana gelin.

Burada Libs Default bölümden gdal-FileGDB seçeneğini işaretleyin ve İleri butonuna tıklayın.

Burada karşınıza yüklenmesi tavsiye edilen paketler listelenecektir. Bu örnekte böyle bir kuruluma ihtiyaç duyulmaz dolayısıyla pencerenin alt kısmındaki Install these packages to meet dependencies ibaresinden TİK işaretini kaldırabilirsiniz. Ardından kurulumu gerçekleştirerek çıkın.

 

FileGDB Verilerinin Açılması

Kurulumu sorunsuz olarak gerçekleştirdikten sonra QGIS ‘i başlatın. Verileri eklemek için Vektör Katmanı Ekle düğmesine tıklayın. Karşınıza gelen penceren Dizin seçeneğini işaretleyin. Kaynak olarak ESRI FileGDB ‘yi seçin ve verilerin bulunduğu “.gdb” uzantılı klasörü işaretleyerek Open düğmesine tıklayın.

Karşınıza belirttiğiniz veritabanı içerindeki feature (katman) lar  listelenecektir. Buradan istenilen katman seçilerek QGIS içerisine eklenir. Aşağıda örnek FileGDB veritabanı içerisinde bulunan verilerin listesi gösterilmektedir.

Bu katmana ait gerçekleştirebileceğiniz işlemlerin listesini ve metadatayı Katman Özellikleri penceresinden görüntüleyebilirsiniz.

 

Verilerin FileGDB ye Dönüştürülmesi

Elinizdeki vektör verileri FileGDB formatına dönüştürmek için ogr2ogr aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca veri dönüşümü için QGIS ‘ide kullanabilirsiniz. Bunun için verinizi QGIS ‘e ekledikten sonra sağ tıklayarak “Farklı Kaydet” e tıklayın. Açılan pencerede Biçim kısmından ESRI FileGDB ‘yi seçin. Layer Options kısmında bulunan FEATURE_DATASET adını belirleyerek kaydedin. Aşağıda örnek ekran görüntüsü verilmiştir.

 

Yayınlamış olduğum yazıları kaynak belirtmek kaydıyla paylaşabilirsiniz.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s