SVG2ColoR: QGIS Stil Eklentisi

SVG2Color, SVG dosyalarında bulunan Linear Gradient stillerini QGIS stil kütüphanesine aktarmak için geliştirdiğim bir QGIS 2 eklentisidir. Bu sayede color-ramps tipinde oldukça zengin stillere sahip olabilirsiniz. Bu stilleri hem raster hemde vektör verilere uygulamanız mümkün. SVG2ColoR eklentisi CPT-CITY stilleri (svg) ile de uyumludur.

SVG Dosyanının Yüklenmesi

Eklentinin kurulumunun ardından simgesi QGIS penceresinde belirecektir. Simgesine tıklyarak eklentiyi başlatın. SVG dosyalarını ister URL belirterek web üzerinden isterseniz de dosya olarak yükleyebilirsiniz. Öncelikle“URL” seçeneğini aktif edin ve ilgili adresi girerek ardından “Get URL” düğmesine tıklayarak svg dosyasını yükleyin.

 

Eklenti SVG dosyasındaki ilk </linearGradient> tagında bulunan renk tanımlamalarını kontrol ederek QGIS stil dosyasına (*.xml) dönüştürür. Bu aşamada </linearGradient> tagı içerisindeki </stop> taglarını okuyarak bu işlemi gerçekleştirir. </stop> tagı “offset” ve “stop-color” özniteliklerini içermelidir. Aksi halde hata mesajı alabilirsiniz. Aşağıda CPT-CITY adresinden örnek bir svg dosyasının başarılı bir şekilde yüklenmiş hali gösterilmektedir.

 

QGIS Stil Kütüphanesine Aktarım

Dosyanın yüklenmesinin ardından “Import” düğmesine tıklayarak QGIS stil kütüphanesine aktarabilirsiniz. Ya da “Save as…” düğmesine tıklayarak dosya QGIS stil dosyası olarak kaydedin. Ardından QGIS ana penceresinden Settings > Style Manager ‘ı açın. Ve “import” diyerek az önce kaydettiğimiz stil dosyasını içeri aktarın.

 

 

 

 

 

Böylece örnek SVG dosyasından stil dosyası oluşturduk. Bunu isterseniz vektör verilerde veya raster verilerde uygulayabilirsiniz.

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s