Speedy Layer Kullanımı

You can also read this page in English

Konumsal analizler gerçekleştirirken gerçek veriler ile çalışmadan önce test verileri ile çalışmak çeşitli durumlarda elimizdeki verinin güvenliği açısından daha iyi olabilmektedir. Bilhassa verinin değiştirilmesinin söz konusu olduğu durumlarda yedeğini alıp bunun üzerinde çalışmaya gidilmektedir. Bu işlem genellikle asıl verinin bir kısmının veya tamamının kopyası alınarak yapılmaktadır. Hele ki verinin büyük olduğu durumlarda veya birden çok işlem adımının olduğu durumlarda kopyalanan verinin hacmi de artmaktadır. Ayrıca bu işlemin kendisi de başlı başlına bir süreç haline gelmektedir. Ve onlarca kopya dosya ortaya çıkmaktadır. Test işlemi bittikten sonra artık bu veriler gereksiz olacağı için bir de temizlenmesi gerekmektedir.

Yularıda bahsettiğim süreci konumsal veri ile çalışan biri olarak sık olmasa bile arada sırada yaşamaktayım. Ve bu yorucu süreci kolaylaştırmak için veriyi RAM de kopyalayıp onun üzerinde test yapmaya karar verdim. Bunun için Speedy Layer eklentisini geliştirdim. Bu eklenti ile QGIS ortamında bir katmanı Memory Layer (RAM de tutulan katman) haline getirerek onun üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Böylece verinin aslına dokunmadan çalışabilirsiniz. En iyi özelliklerinde biri de RAM ‘deki veri ile kat kat daha hızlı çalışabilir, render alabilirsiniz.

Örnek Uygulama

Speedy Layer eklentisini açarak QGIS canvasına eklenmiş herhangibir vektör katmanı seçtiğinizde alttaki listeye bu katmana ait öznitelik alanları görüntülenir. Bu özniteliklerden istemedikleriniz varsa bunları seçerek ve Remove (çıkar) düğmesine tıklayarak kaldırabilirsiniz. Yanlış yaptığınızda Reset (Yenile) düğmesiyle de tekrar listeleyebilirsiniz. Ardından Speed Up (hızlandır) düğmesine basarak verinizi Memory Layer haline getirebilirsiniz. Eğer sadece seçili nesneler ile çalışacaksanız ‘Only selected features’ seçeneğini aktif hale getirmeniz yeterlidir. İşlem tamamlandıktan sonra asıl katmanınızla aynı ada sahip Memory Layer canvas’a eklenecektir.

Önemli Notlar

  1. Oluşan katman, RAM de tutulduğu için QGIS ‘in kapatılması veya katmanın kaldırılması durumunda kaybolur. Eğer saklamak isterseniz dosyaya veya bir veritabanına kaydetmeniz veya aktarmanız gerekir. Aktarma işlemi için geliştiridiğim diğer bir eklenti olan Feature Loader ‘ı kullanabilirsiniz.
  2. Memory Layer haline getireceğiniz katmanın hiç bir öznitelik alanını seçmezseniz sadece geometrisi aktarılır, öznitelik aktarılmaz.
  3. Bu işlem verinizi RAM ‘e veri aktardığı için RAM ‘e ihtiyaç duyan diğer uygulamaların yavaşlamasına sebep olabilir. Eğer aktaracağınız veri RAM ‘den büyükse QGIS muhtemelen çökecektir. Fakat bu gibi durumlarla henüz karşılaşmadım.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s